Kvetkez 10 cikk | Elz 10 cikk |
risi tveds: ez mg annl is hosszabb |
Forrs: mti.hu/hrado.hu |
2012.06.09. 07:21 |
risi tveds: ez mg annl is hosszabb
A knai nagy fal - szemben az eddig ismert adatokkal - majdnem hromszor olyan hossz, mint amekkornak gondoltk. Jval hosszabb a knai nagy fal a korbban nyilvntartott adatoknl.
A legjabb hivatalos mrsek szerint a fal 21 ezer 196 kilomter hossz. A 2009-ben kzztett becslsek mg csak 8850 kilomteresnek becsltk a vilgrksg e csodjt.
Ez az els alkalom, hogy a Kna szaki hatrainak vdelmre plt fal hosszrl pontos adatokat tett kzz a nemzeti rksgvdelmi szolglat, amely a 2007 ta vgzett rgszeti felmrsek alapjn llaptotta meg a memlk hosszsgt.
Minden korbbi adat a falrl trtnelmi feljegyzseken alapult. A nagy falat eredetileg a Kr. e. 475-206 kztti idszakban ptettk az szaki nomd trzsek meglltsra. A falszakaszokat Kna els csszra, Csin Si-huang (Qin Shihuang) (Kr. e. 259-210) kttte ssze. Fennmaradt vgs formjt a Ming-dinasztia (1368-1644) korban nyerte el.
A knai nagy fal 15 tartomnyon, illetve tartomnyi jog vroson, autonm terleten halad vgig szak-Knban. A Ming-dinasztia korra kiplt falnak csupn 8,2 szzalka maradt fenn j llapotban, a tbbit vagy elpuszttotta a termszet, vagy igen rossz llapotban van.
|
Sokig lesz mg vlsg, de a vilg vge elmarad |
mti.hu/hirado.hu |
2012.05.31. 05:29 |
Sokig lesz mg vlsg, de a vilg vge elmarad
Forrs: hirado.hu/MTI
Mintegy 1500 asztrolgus lltja, hogy elmarad a majk 2012. december 21-re jsolt vilggse, s nem csapdik be semmifle aszteroida.
Barack Obama amerikai elnkt jravlasztjk novemberben, a gazdasgi vlsg - igaz, csak 2020-ra - vget r, a vilg viszont a maja jslatok bizonytalan rtelmezse ellenre sem - vonta le kvetkeztetseit mintegy 1500 asztrolgus egy New Orleansban tartott nagyszabs lsen.
A jsok tancskozst hagyomnyosan ngyvente tartjk, ezttal harminc orszg asztrolgusai kpviseltettk magukat az amerikai Dl hres-hrhedt francia negyedben tartott kongresszuson. A rsztvevk hangslyoztk, hogy munkjuk tlmegy a szrakoztat horoszkpokon, a tarot krtyn s a tenyrjslson, s sokkal inkbb a Naprendszer mlyrehat tanulmnyozsn alapul.
Jslatokbl idn sincs hiny.
"Ha azt gondoltk, hogy a 2000-es elnkvlaszts zrzavaros volt, vrjk ki, mit hoz 2012 novembere" - mondta Michael Lutin, a neves Vanity Fair magazin asztrolgus kolumnistja, aki 25 ve r a lapnak. Szerinte minden a Merkr miatt van, amely pp a vlaszts napjn, azaz november 6-n kezd "htrlni", ezzel pedig vltozsokat vagy zavarokat okoz az letben ltala kpviselt dolgokban. 2000-ben, George W. Bush s Al Gore elkeseredett vlasztsi vgjtszmjban a Merkr ugyangy mozgott.
"Most technikai gondok addhatnak, tbbek kzt a szavazsra hasznlt gpekkel" - jsolta a New York-i Shelley Ackerman. gy ltja, hogy Obama szmra a Szaturnusz mozgsa okozhat nmi gondot, de ez nem kerl majd gyzelmbe.
A trtnelemnek sok olyan neves alakja volt, aki tmaszkodott az asztrolgira. Rose Mary Woods, Richard Nixon elnk titkrnje egy Jeane Dixon nev asztrolgustl szrmaz "nemzetbiztonsgi elrejelzseket" tovbbtott a politikusnak, Nancy Reagan first lady pedig egy Joanne Quigley nev jsnvel egyeztetett rendszeresen a Fehr Hzban. A msodik vilghbor idejn a brit hrszerzs is felbrelt egy asztrolgust, hogy jsolja meg Adolf Hitler akciit, kevs sikerrel.
A New Orleans-i tancskozs egyik rsztvevje kijelentette, az az "ers megrzse" van, hogy Obama novemberben msodik terminust kap. Ezzel nincs egyedl, sokan egyetrtettek vele. A konszenzus szles kr: vendgek rkeztek a tancskozsra Knbl, Oroszorszgbl, Szerbibl, a Dl-afrikai Kztrsasgbl, Trkorszgbl, Mexikbl s Japnbl is.
Az eszmecsere fontos tmja volt a gazdasgi vlsg. Sok asztrolgus mondta, hogy az elkvetkez nhny v mg nehz lesz, fggetlenl attl, hogy ki nyeri az amerikai elnkvlasztst. Volt, aki szerint 2020 krnykre rendezdhet a helyzet.
Lesprtk az asztalrl a majk naptra bizonytalan rtelmezse szerint 2012. december 21-re meghirdetett vilgvgt. "Fizessk csak tovbb autrszleteiket s ingatlanhiteleiket, mert lesz 2013. Nem jn el a vilg vge, nem csapdik be aszteroida. Semmi sem fog trtnni" - vettette elre az egyik asztrolgus.
|
„Sorozatgyilkos hadsereg” segtett a leukmis betegeken |
|
2011.08.13. 17:47 |
„Sorozatgyilkos hadsereg” segtett a leukmis betegeken
Forrs: MTI | 2011. augusztus 11. cstrtk 14:54 |
Gnterpia segtsgvel puszttottk el a leukmis betegek tumorsejtjeit.
Els zben alkalmaztk sikeresen a gnterpit tumorsejtek megsemmistsre krnikus limfoid leukmiban szenved betegeknl - az eredmnyeket a Pennsylvaniai Egyetem kutati a New England Journal of Medicine, valamint a Science Translational Medicine cm folyiratokban ismertettk.
A krnikus limfoid leukmia (CLL) a leggyakrabban elfordul felnttkori leukmia tpus, amely a B-limfocitk betegsge. DNS-krosods kvetkeztben kontrolllatlan osztdsnak indulnak a B-sejtek, a tumorsejtek felhalmozdnak a csontvelben, a nyirokcsomkban, valamint a vrben, kiszortva ezzel a normlis vrsejteket. A betegek zme 50 v feletti, tbbsgk frfi, de nha fiatalabb korban is jelentkezhet.
A tudsok vek ta prblnak olyan eljrst kidolgozni, hogy az immunrendszert stimullsval kzdjk le a daganatos betegsgeket. Korbban csak korltozott eredmnyeket rtek el az immunreakciban kulcsszerepet jtsz egyik sejtflesg, az gynevezett T-sejtek genetikai mdostsban. A mdostott sejtek rosszul reprodukldtak s hamarosan eltntek a vrrambl.
A Pennsylvaniai Egyetem tudsai, akik j hordozt, egy vrust vlasztottak a gneknek a sejtekbe val bejuttatshoz, a betegek sajt vrsejtjeibl lltottk el a "gyilkosokat". A vizsglatokban hrom, a CLL igen elrehaladott stdiumban lv frfibeteg vett rszt, akiknl mr hatstalann vlt a korbbi terpia. Egyetlen remnyk a csontvel-tltets, vagy az ssejt-beltets maradt, m ezek a mdszerek nem mindig hatkonyak, s az eljrsoknak komolyak a kockzatai is.
A hrom pcienstl vrt vettek, majd kivontk a T-sejteket, amelyeket gnmdostssal "megtantottk" arra, hogy felismerjenek a tumorsejtek felletn lv CD19 jeltviv molekult.
Sejtek milliit juttattk vissza a betegek szervezetbe hrom infzi sorn. Valsgos "sorozatgyilkos-hadsereget" vetettek be, amelyek megtmadtk a tumorsejteket, s amikor vgeztek velk, j daganatos sejtek ellen indultak tmadsba. Korbban ismert volt, hogy a T-sejtek ily mdon vgeznek a vrusokkal, m most els zben sikerlt megfigyelni daganatos betegeknl.
A gnmdostott T-sejteket mg hnapokig ki lehetett mutatni a betegek szervezetben, s nmelyek kzlk gynevezett memriasejtekk alakultak t. E sejtek, emlkezve a korbbi fertzsre, az antign jbli megjelensre gyorsan aktivldnak s elpuszttjk azt.
A hrom beteg kzl kett immr egy ve tnetmentes, a harmadik szervezete rszlegesen reaglt a terpira. A Pennsylvaniai Egyetem kutati ki szeretnk prblni az eljrst a leukmihoz kapcsold daganatflesgek kezelsre, valamint a hasnylmirigy- s petefszekrk gygytsra. Ms intzmnyek a prosztata- s az agydaganatoknl vetnk be az eljrst.
A mdszer biztonsgosnak tnik, br, mint a kutatk rmutatnak, tovbbi vizsglatok szksgesek. Mivel az eljrs rint nmely egszsges immunsejt felletn lv CD19 molekulkat is, a betegeknek havonta kell immunstimull gygyszereket adagolni.
Forrs: mtv.hu
|
Nem lehetsges az idutazs |
|
2011.07.29. 09:46 |
Nem lehetsges az idutazs
Az idutazs lehetsge 10 vvel ezeltt merlt fel, amikor a tudsok specilis kzegekben felfedeztk az optikai impulzusok szuperluminlis, vagyis a fnynl gyorsabb mozgst. Ksbb kiderlt, ez csak egy vizulis hats, a kutatk azonban mg mindig lehetsgesnek tartottk, hogy egyetlen, klnll foton kpes tlpni a fnysebessget. Egy hongkongi fizikus gy vli sikerlt pontot tennie a vita vgre, az idutazs pedig lehetetlen.
A Hongkongi Tudomnyos s Mszaki Egyetem Tu Seng-vang ltal vezetett csapata megmrte a foton sebessgt, s arra az eredmnyre jutott, hogy a "magnyos" foton is engedelmeskedik Einstein azon elmletnek, ami szerint semmi sem haladhat gyorsabban a fnynl. "Einstein a fny sebessgt az univerzum 'kzlekedsi szablynak' nevezte, vagyis kimondta, hogy a fnynl semmi sem haladhat gyorsabban" - taglalja az egyetem weboldala. "Tu professzor tanulmnyban demonstrlja, hogy a fny alapegysge, a foton, akrcsak a klasszikus EM (elektromgneses) hullmok, szintn alveti magt az univerzum kzlekedsi szablynak."
Tu biztos volt abban, hogy Einstein nem tvedett, s gy gondolta, vget vet a vitnak azzal, hogy megmri az egyetlen foton ltal elrhet legnagyobb sebessget, amit meglep mdon ezidig senki nem tett meg. "A tanulmny megersti Einstein okviszonyt" - rja az egyetem.
A ksrlethez a kutatk egy fotonprt lltottak el, majd az egyiket az gynevezett elektromgnesessggel induklt transzparencia (EIT) hatssal tkldtk egy lzerrel lehttt rubdiumatomokbl ll felhn. A ksrlet sorn els alkalommal sikerlt szlelni egyetlen foton optikai elfutrt, a prekurzor-hullmot, ami minden esetben a foton eltt halad. A mrsek szerint ez a hullm mindig fnysebessggel halad a vkuumban, a fenti okok miatt pedig a foton f hullmai sem kpesek ennl nagyobb sebessg elrsre. Mg a szuperluminlis kzegekben is, ahol a csoport-sebessg gyorsabbnak tnik, mint a fny vkuumban elrhet legnagyobb sebessge, a foton frsznek nincs lehetsge arra, hogy gyorsabban haladjon az optikai prekurzornl.
"Azzal, hogy bizonytottuk, egy foton nem kpes a fny sebessgnl gyorsabban haladni, pontot tettnk a foton ltal szlltott informci vals sebessgvel kapcsolatos vitkra" - mondta Tu. "Felfedezsnknek valsznleg tbb potencilis alkalmazsa is lesz, pontosabb kpet adva a tudsoknak a kvantuminformci-tvitelrl."
A tanulmny az amerikai Physical Review Letters lektorlt tudomnyos folyiratban jelent meg.
Forrs: sg.hu
|
Hny politikus kell egy izz kicserlshez? |
|
2011.07.28. 21:35 |
Hny politikus kell egy izz kicserlshez?
Minden amerikainak istenadta joga van ahhoz, hogy annyi energit fogyasszon, amennyi emberileg lehetsges. Ez lehet a mottja annak, amirt az USA a vilg egy jelents rszvel ellenttben mindent megtesz hagyomnyos izzi megmentsrt.
A soha ki nem g, vagy legalbbis egy olcs, akr egy emberltt is vgig vilgt villanykrte elksztse nem lehetetlen, csupn annyira halovny, hogy gyakorlatilag hasznlhatatlan. A Guinness Rekordok Knyvben megtallhatjuk a vilg leghosszabb let villanykrtjt, ami egy kaliforniai tzoltllomson teljest szolglatot. A livermore-i "Szzves fny" 1901 ta vilgt szinte egyhuzamban. Sajnos ez kornt sem a vilgtstechnika legfnyesebb pldja, a 4 wattos izz fnye krlbell egy gyertyval egyenrtk.
A Szzves fny hossz letnek titka a parnyi teljestmny mellett az, hogy nagyon ritkn kapcsoljk le s fel. Az izzk lettartamt leginkbb az izzszl tgulsa s sszehzdsa, a felkapcsolskori gyors felhevls, majd a lekapcsols utni lehls rvidti le. A volfrmszl az id mlsval elprolog, port leptve a villanykrte vegbortsra. A trkeny szl elvkonyodsa s a por egyttesen halvnytja el a lmpa fnyt.
Egy hagyomnyos izz lettartama s fnykibocstsa kztti sszefggs meglehetsen bonyolult. Fgg a mkdsi feszltsgtl, a gyrtsi hibktl, az izzt r ramcscsoktl, valamint attl, milyen gyakran kapcsolgatjk. Lehet szmolgatni keresztl s kasul, sszessgben azonban elmondhat, hogy 5% feszltsgcskkens tbb mint a ktszeresre nveli az izz lettartamt, ami ennek hatsra 20%-kal kevesebb fnyt bocst ki. Ez nem is rossz zlet, klnsen ha olyan lmpkrl beszlnk, amikben nehzkes az izzcsere, pldul egy magasban lg csillrrl.
A hagyomnyos izzk ltal elrhet legmagasabb hmrsklet, ezltal a legnagyobb fny a volfrmszl olvadsi pontja. A volfrm a 20. szzad elejn vonult be a vilgtstechnikba, az tvzetlen fmek kzl ugyanis ennek van a legmagasabb, 3422 Celsius-fokos olvadspontja. A mozik vettizzi mindssze 50 Celsius-fokkal az olvadspont alatt zemelnek, ezeket nagyjbl 50 rnknt cserlik, wattonknt 35 lument lltanak el. sszehasonltsul egy 100 wattos izz wattonknt 17 lument ad ki magbl, lettartama pedig 750-1000 ra kztt mozog.
A volfrmszlas izzknak - br olcsk s szeretjk a fnyket - van egy hatalmas htrnyuk. Az ltaluk elfogyasztott energia kzel 90 szzalka fny helyett hv alakul, ezrt is kezd a vilg a kompakt fnycsvek (CFL), illetve a hideg fny LED-ek irnyba elmozdulni. Ezekkel tbb mint 10 szzalkos hatkonysgjavuls s jkora, 60-75 szzalkos energiamegtakarts rhet el, lettartamuk pedig 5 s 25 v kztt mozog. Tekintve, hogy az Egyeslt llamok hztartsai ltal elfogyasztott elektromos ram 9 szzalkt a vilgts teszi ki, mikzben az orszg sszes energiatermelsnek a fele szntzels ermvekkel trtnik, a CFL-ekkel s LED-ekkel az Economist szmtsai szerint az USA vente 150 milli tonnval cskkenthetn a szn-dioxid-kibocstst, ez 5 milli gpjrm kivonsval egyenrtk.
Az energiatakarkossg nvelse s az veghzgzok cskkentse rdekben a kormnyok vilgszerte intzkedseket hoznak a hagyomnyos izzk kiszortsa rdekben. Elsknt Brazlia s Venezuela tette meg a szksges lpseket 2005-ben, majd 2008-ban kvette ket Argentna, 2009-ben Ausztrlia s az Eurpai Uni Svjccal egyetemben, vgl az idn Oroszorszg is a tettek mezejre lpett. Amerikban egy 2007-ben alkotott trvny elrja, hogy az ltalnos cl vilgtst 30 szzalkkal hatkonyabb kell tenni, ezt a clkitzst a 100 wattos izzknl 2012-ig, a 40 wattosokig bezran pedig 2014-ig kellene elrni.
A hagyomnyos volfrmszlas izzkat a tartsabb kvarc-halogn izzk vltjk, melyek 24 lument lltanak el wattonknt, ugyanakkor, ellenttben a fent felsorolt nemzetekkel s kzssgekkel, az USA esetben a boltok nem ktelesek kizrlag a 45 lumen/wattra is alkalmas CFL s LED vilgt testeket forgalmazni, erre rrnek 2020-ig, amikor az sszes eladott ltalnos cl izznak jogszablyilag wattonknti 45 lument kell ellltania. Erre elvileg mr kptelenek a hagyomnyos izzk, legyen bennk volfrm, vagy kvarc-halogn szl. Br elrhet velk akr 52 lumen/watt is, ezzel azonban mr a volfrm olvadsi pontjt feszegetjk, ami igen rvid lettartamot jelent ahhoz, hogy a gyakorlatban is alkalmazhat legyen egy, a szablyzsnak is megfelel hagyomnyos izz.
Ez azt jelenti, hogy a magt a Kioti Egyezmnybl is kihz USA nyolc vvel elodzza az energia-hatkony vilgts bevezetst. Ezt mg megfejeli az amerikai kpviselhz azon lpse, amivel jlius 12-n meggtoltk a 2007-ben megszavazott vilgtshatkonysgi szablyok vgrehajtst, amit mg a nem ppen krnyezetvd Bush elnk rt al mindkt prt elismer fejblogatsa mellett. Br magt a trvnyt nem sikerlt hatlyon kvl helyeznik, a republiknusok ltal vezetett Kongresszus jvhagyott egy mdostst, amivel meggtoltk, hogy az Energiagyi Minisztrium jvre akr egyetlen centet is klthessen a trvny vgrehajtsra.
Mindez valjban tisztn politika, semmi kze ahhoz, mennyire dzkodnak a fogyasztk a rgi izzik kompaktokra val cserjtl. Igaz, hogy a korai energiatakarkos izzk drgk voltak, sokig tartott a felmelegedsk, a fnyket sem lehetett szablyozni, s a tl sok kapcsolgats drasztikusan cskkentette az lettartamukat, ezek tbbsge azonban olcs knai szemt volt. Nagy rszk persze most is Knban kszl, de a fent felsorolt hibk tbbsgt azta sikerlt orvosolni, ennek ellenre az USA tvol tartja magt az energiahatkony vilgtstl, mikzben az sem igazn hat meg senkit, hogy az amerikai hztartsok vente tbb mint 6 millird dollrt sprolhatnnak meg rgi izzik energiatakarkosra cserlsvel.
|
Kvetkez 10 cikk | Elz 10 cikk |
|